top of page

מה זה mbti?
 

על המודל

MBTI מגדיר מספר התנהגויות שונות אשר קיימות אצל כל בני האדם.  אולם לכל אדם התנהגות אחת אשר טבעית לו יותר, והוא משתמש בה מבלי לשים לב מרבית שעות היום ותאמינו או לא... לאורך כל החיים. המודל מהווה שפה לתקשורת והבנה יוצאת דופן עם האנשים הקרובים לנו ביותר – בעולם העבודה ובחיים הפרטיים.
מהות שפת MBTI
תרשים 1.png

אנחנו משתמשים בכל ההתנהגויות, אבל נולדנו עם הנטייה להשתמש בצד אחד באופן טבעי יותר וללא מאמץ רב.

4_זוגות.png

לפי MBTI לאדם יש 4 זוגות ידיים. כל זוג ידיים הוא אנלוגיה לדפוס התנהגות עם שני קטבים.  

תרשים 2.png

יתכן ועל ציר התנהגות מסוים, אנחנו 'ימניים' והאחר 'שמאלי'... זה עלול ליצור מתח או קונפליקט.

תרשים 4.png

לכל אדם התנהגות דומיננטית אחת שמהווה את הלב של טיפוס האישיות.

איזה_טיפוס.png

רוצים לדעת איזה טיפוס אתם?

תרשים 3.png

אך גם עשוי להוביל להשלמה ושיתוף פעולה.

מהם דפוסי ההתנהגות הטבעיים לך?

להלן הסבר על כל ארבעת דפוסי ההתנהגות הקוטביים הקיימים אצל כל אדם:

אנשים בעלי דפוס התנהגות Extraversion נטענים באנרגיה מאינטראקציה עם אנשים ומפעילויות אקטיביות.  השיח בקול רם מפרה אותם: הם מדברים בקול את המחשבות שלהם, מרבים לשתף, ונוח להם בסמול-טוק. הם לרוב חברותיים ואקספרסיביים, ונוקטים יוזמה בקלות בעבודה ובמערכות יחסים בכלל.

E

אנשים בעלי דפוס התנהגות Sensing אוהבים לקלוט מידע מציאותי ומוחשי – את מה שקיים בפועל. הם ערניים לפרטים של המתרחש סביבם ומתמקדים במיוחד בעובדות.  הם פרקטיים, קונקרטיים, שמים לב לפרטים ואף זוכרים אותם. הם נוטים לברר את המידע הרלוונטי להם ביסודיות רבה עד להסקת מסקנות.

S

אנשים בעלי דפוס התנהגות Thinking בוחנים את ההשלכות הלוגיות של החלטות. הם מתנתקים רגשית מהמצב כדי לבחון יתרונות וחסרונות באופן אובייקטיבי ופועלים מתוך הסתכלות ביקורתית ואנליטית כדי לזהות ולפתור את הבעיה. מטרתם למצוא עיקרון שיחול על כל המצבים הדומים. עבורם משמעות המילה 'הוגנות' היא שהכול יקבלו יחס שווה.

T

אנשים בעלי דפוס התנהגות טבעי Judging אוהבים לחיות בצורה מתוכננת ומאורגנת ושואפים לנהל ולארגן את חייהם. הם מעוניינים לקבל החלטות, "לסגור" את הנושא ולעבור הלאה.  הם אוהבים שהדברים בשליטה, נצמדים לתכנית וללוח הזמנים, ופועלים מתוך צורך לסיים את המשימות. הם שיטתיים, מתודיים, וזקוקים לוודאות.

J

אנשים בעלי דפוס התנהגות Introversion נטענים באנרגיה מהרהור במחשבות, ברעיונות, בזיכרונות וברגשות שלהם.  הם זקוקים לזמן לבד, שומרים על פרטיותם, ולרוב מאופקים. הם מעמיקים בתחומי העניין שלהם, חושבים על הדברים על ידי הרהור בשקט אך משתפים בדעתם כאשר המצב או הנושא חשוב להם במיוחד.

I

אנשים בעלי דפוס התנהגות iNtuition קולטים מידע תוך הסתכלות על התמונה הרחבה, והתמקדות ביחסים ובהקשרים בין הדברים. הם פתוחים לאפשרויות חדשות, בעלי דמיון מפותח ויכולת חשיבה יצירתית.  הם מתמקדים בדפוסים ובמשמעויות שבנתונים, ונוטים להסתמך הרבה פעמים על השראה ותחושת בטן.

N

אנשים בעלי דפוס התנהגות Feeling שוקלים את ההשפעה של החלטות על עצמם ועל הזולת ושואפים להרמוניה.  הם מתערבבים רגשית במצב כדי להזדהות עם כולם, כך שיוכלו לקבל החלטות על בסיס ערכי. אמפתיים, בעלי חמלה, ומחפשים את הטוב בזולת.  משמעות המילה 'הוגנות' עבורם היא שכל אדם יקבל את היחס הייחודי המגיע לו.

F

אנשים בעלי דפוס התנהגות Perceiving אוהבים לחיות בצורה גמישה וספונטנית, שואפים לחוות ולהבין את העולם יותר מאשר לשלוט בו. תכניות מפורטות והחלטות סופיות גורמות להם להרגיש שמגבילים אותם. הם מעדיפים להישאר פתוחים למידע חדש ולאפשרויות של הרגע האחרון, ואוהבים להשאיר מקום לשינויים.

P

מהו טיפוס אישיות?

השילוב בין ארבעת דפוסי ההתנהגות הטבעיים לאדם, יוצר 16 טיפוסי אישיות אשר לכל אחד מערכת הפעלה ייחודית במוח הפועלת באופן אוטומטי מרבית הזמן.

16הטיפוסים_.png
למי נועד האבחון?

אנשים פרטיים ממלאים את האבחון על מנת לקבל שיחת משוב ממומחה MBTI בנושאים כגון: התלבטות באמצע החיים, הכוונת קריירה, הורות וקונפליקטים במשפחה, זוגיות.

מנהלים ועובדים בתוך ארגונים ממלאים את האבחון ומקבלים משוב במסגרת תכניות לפיתוח מנהלים, תהליכי פיתוח צוות, וליווי אישי במסגרת תפקידם.

מי המציא את האבחון?

לפני כ 100 שנים הפסיכולוג השוויצרי קארל יונג כתב את הספר טיפוסים פסיכולוגים המסביר את התאוריה של יונג כי כל אדם נולד עם דפוס התנהגות טבעי עיקרי המשרת אותו במרבית פעולות היומיום.  שנתיים לאחר מכן, בשנת 1923, קראה את ספרו גברת אמריקאית בשם קטרין בריגס ויחד עם ביתה איזבל מיירס, בנו שאלון הערכה עצמית אשר חושף את דפוס ההתנהגות הטבעי לאדם, בהתאם לתאוריה של יונג.  בריגס ומיירס עמלו עשרות שנים על בניית שאלון תקף ומהימן, ובמשך השנים הפך לשאלון הנחקר ביותר בעולם והנפוץ ביותר במדינות ותרבויות שונות. 

לקריאה מעמיקה יותר אודות התיאוריה של יונג ומבנה האבחון של מיירס ובריגס לחץ כאן.

bottom of page