top of page

שאלות

ותשובות

 • מהי מהות המודל?
  מהות המודל מוסברת על-ידי האנלוגיה הבאה: כל אדם נולד עם שתי ידיים. אנחנו זקוקים לשתי הידיים ומשתמשים בהן כל יום במהלך חיינו. ולמרות זאת, נולדנו עם יד אחת חזקה יותר. בלי לשים לב אנחנו משתמשים ביד הזאת ברוב הזמן ולצורך ביצוע רוב הפעולות. אותו דבר קורה בדפוסי ההתנהגות שמאפיינים אותנו. לדוגמה, כל אדם אוהב להיות בחברת אנשים, לדבר עם אנשים, ולשתף במחשבות וברגשות שלו. ובה בעת, כל אדם גם זקוק לזמן עם עצמו. לעבד מחשבות ורגשות עם עצמו, ולעיתים לשמור על איפוק. לכולנו יש את שני הצדדים האלה אבל נולדנו עם צד אחד חזק יותר. שהוא דפוס ההתנהגות הטבעי לנו. בשפת MBTI נהוג לומר שלאדם יש ארבעה זוגות ידיים, כאשר כל זוג ידיים משקף דפוס התנהגות שיש לו שני קטבים, וקוטב אחד טבעי לנו יותר. חשוב לזכור שמהות המודל טמונה בשילובים בין הידיים – דפוסי ההתנהגות השונים. כל שילוב יוצר טיפוס אישיות ייחודי המאופיין במנגנון הפעלה אוטומטי המשרת אותו לאורך החיים ובזירות החיים השונות. ברגע שאדם מבין את מנגנון ההפעלה האוטומטי שלו, הוא מבין טוב יותר גם איך לשפר את 'יד שמאל' להכיר באיכויות של 'ידו הימנית', כמו גם להבין ולקבל את הקרובים לו בבית ובעבודה.
 • מהו סוד הקסם במודל?
  הקסם במודל הוא השילוב בין הידיים השונות: בין דפוסי ההתנהגות הטבעיים לנו, מבין כל אחד מהקטבים. כל שילוב יוצר טיפוס אישיות שחושף רבדים עמוקים יותר באופן המחשבה ובצורת ההתנהגות של האדם. למשל, מה קורה לנו בעת משבר, איך אנחנו נוטים להתמודד עם לחץ, מהן נקודת העיוורון שלנו בקבלת החלטות, מהי סביבת העבודה המתאימה לנו ביותר, מהם תחומי העניין שלנו ועוד.
 • איך אדע איזה טיפוס אני?
  ניתן למלא את השאלון באתר זה, ולקבל שיחת משוב ממוחה MBTI אונליין או בפגישה אישית. למילוי השאלון לחץ כאן/
 • מהם השימושים של המודל?
  לעבודה עם אבחון MBTI שימושים בזירות חיים שונות. בחיים הפרטיים טיפול זוגי, משפחתי אימון אישי והתפתחות אישית אימון תעסוקתי והכוונת קריירה בחיי העבודה אימון וליווי מנהלים תכניות לפיתוח מנהלים תהליכי פיתוח צוותים בניית מסלולי קריירה
 • איך ניתן להפוך למוסמך MBTI?
  המרכז הישראלי ל-MBTI שהינו סניף רשמי של האיגוד האמריקאי, מקיים את תכנית ההסמכה הבינלאומית לעבודה עם האבחון. התכנית מקנה את הידע והרישיון לאנשי מקצוע לעבודה עם האבחון
 • מי משתמש במודל הזה בארץ ובעולם?
  בעולם בעולם נעשה שימוש רב במודל במרכזי קריירה ובארגונים בכל הקשור לפיתוח מנהלים וצוותים. הארגונים הגדולים בעולם, ביניהם: מייקרוסופט, גוגל, מקינזי, מקדונלדס, יוניליוור, פיליפס, אמזון, גופי הביטחון של ארה"ב ומדינות אירופה ועוד. בארץ המודל נלמד באוניברסיטאות השונות ונמצא בשימוש בארגונים גדולים לרבות גופי הביטחון של מדינת ישראל. כל אלה משתמשים באבחון ובשפה שמציע המודל, במסגרת תהליכי הפיתוח הארגוני השונים, שמועברים על ידי המרכז הישראלי.
 • מי פיתח את המודל?
  ה'שפה' של המודל נכתבה לפני מאה שנה על ידי הפסיכולוג השוויצרי קארל יונג. הגברת קתרין בריגס ביחד עם בתה איזבל מאיירס, קראו את כתביו של יונג והחליטו להפוך אותם לשפה ידידותית ולאבחון אישיות שהפך לנפוץ ביותר בעולם זה יותר מ-50 שנה.
 • במה אבחון זה טוב יותר מאבחונים ומודלים טיפולוגים אחרים?
  האבחון הזה הוא לא טוב יותר, הוא אחר. הוא שונה בעיקר בשני היבטים: ראשית, הוא מבחין בין שני אנשים מאותו טיפוס. ושנית, הוא מדייק את מרכיבי האישיות של האדם ברמות רזולוציה גבוהות ביחס למודלים אחרים. נוטים לחשוב שהמודל מורכב ומאתגר מעט. אבל מנהלים בארגונים 'מתים' עליו, משום שהוא מדבר בשפה אנליטית שהם יכולים להתחבר אליה בקלות.
כל מה שרציתם לדעת  על MBTI ולא העזתם לשאול

אורלי אורן

מנהלת פיתוח הדרכה
בי'ס לשיקום - האקמית אונו

INTJ

MBTI נתן לי מתנה, להכיר מחדש את האנשים הכי יקרים לי.

bottom of page